نجات و احیا گوشی آب خورده

Digiomarket Digiomarket
235 بازدید
نجات و احیا گوشی آب خورده

طبق تحقیقات اریک جونز یکی از بنیان گذاران TekDry، در سال 2014، تنها در آمریکا حدود 22 میلیون گوشی موبایل هوشمند پس از افتادن در آب بلااستفاده شدند. این شامل گوشی هایی بود که به طور تصادفی در چاه توالت یا استخر شنا یا رودخانه افتاده بودند یا این که آب یا هر مایع دیگر به روی آن ها پاشیده بود.

اگر برای تعمیر گوشی خیس شده خود در گوگل سرچ کنید یا راه های چطور نجات دادن گوشی افتاده در آب را بخوانید بیشتر وب سایت ها پیشنهاد داده اند که گوشی خود را درون ظرف برنج خام در طول شب بگذارید تا رطوبت آن جذب شود. جذب رطوبت توسط برنج شاید صحیح باشد.

احیا گوشی آب خورده

اما سوال این است که آیا برنج آب درون گوشی را به طور کامل جذب می کند؟

یک مطالعه اخیر انجام شده توسط DTJ Consulting به سفارش TekDry نشان داده است که استفاده از برنج برای خشک کردن گوشی خیس شده موثر نیست. شرکت DTJ Consulting  یک شرکت مشاوره مهندسی فنی است که توسط دیوید جیمز بنیانگذار آن اداره می شود و TekDry نیز یک مرکز خدمات نجات دستگاه است که متخصص خشک کردن دستگاه های در آب افتاده است.

نتایج این مطالعه نشان داد که برنج آنقدر ها هم در جذب رطوبت تاثیر ندارد و حتی تاثیر آن از رها کردن دستگاه برای این که خودش خشک شود کمتر است. در مطالعات دیگری در حوزه جست و جوی گوگل نشان داده شد که برنج به عنوان یک عامل خشک کننده نسبت به سیلیکاژل یا حتی در مقایسه با بلغور و جو دو سر ضعیف تر است.

احیا و نجات گوشی آب خورده

در مطالعه انجام شده توسط DTJ، آن ها کاهش وزن گوشی های به طور عمدی با آب پر شده را در اتاق باز و دیگری در ظرف برنج را بعد از 48 ساعت بررسی کردند.

نتیجه نشان داد که کاهش وزن به علت تخبیر آب گوشی که در فضای اتاق گذاشته شده 14.7 درصد و کاهش وزن گوشی که درون برنج گذاشته شده 13.1 درصد است. در هر دو مورد، بدیهی است که آب به طور کامل بعد از 48 ساعت تخلیه نمی شود.

بر طبق گفته آدام کوکسون، بینانگذار TekDry، زمان حیاتی برای نجات گوشی خیس شده کمتر از 48 ساعت است.

این بدان معناست که ما باید به طور کامل گوشی مان را هر چه سریع تر قبل از 48 ساعت خشک کنیم و گرنه با رطوبت آسیب می بینید و قطعات آن از جمله مدار و برد آن دچار خوردگی می شود.

حالا که فهمیدید گذاشتن گوشی خیس شده در کیسه برنج تاثیری ندارد برای نجات گوشی خود چه کار باید بکنید؟

این جا چند روش ساده برای جلوگیری از صدمات بیشتر گوشی خیس شده تان آورده شده است:

1.بلافاصله گوشی خود را خاموش کنید. هیچ کلید یا دکمه ای را فشار ندهید. این کار از ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه تان جلوگیری می کند.

2-در صورت امکان باتری را دربیاورید. می گوییم در صورت امکان چون خیلی از گوشی ها باتری های غیرقابل تعویض دارند و باز کردن آن به این آسانی ها نیست. این نه تنها از صدمات بیشتر به گوشی تان جلوگیری می کند بلکه باعث می شود آب اضافی درون دستگاه تان بیرون بریزد.

3-اگر گوشی تان در آب شور افتاد، فورا آن را با آب شیر تمیز بشویید. آب شور بسیار خورنده است و برای جلوگیری از خوردگی سریع قطعات گوشی تان بهتر است آن را زیر شیر آب روان بشویید.

4-گوشی خود را در حالی که آن را محکم نگه داشته اید تکان دهید تا آب درون آن بیرون بریزد. مواظب باشید که گوشی تان را به زمین نکوبید.

5-گوشی خود را با دستمال کاغذی یا پارچه برای حذف آب اضافی یا قطرات قابل مشاهده آن از روی دستگاه تان تمیز کنید.

نجات و احیا گوشی آب خورده

6-یکی از کارها این است که گوشی تان را به حالت ایستاده درون اتاقی با جریان گردش هوای خوب بگذارید تا خشک شود. این کار باعث می شود که به طور طبیعی آب از داخل گوشی تان خارج شود. می توانید زیر گوشی خود یک حوله بگذارید تا آبی که از دستگاه تان به پایین می ریزد سریعا جذب شود. در صورت نیاز هر چند وقت یا زمانی که دیدید زیادی خیس شده است حوله را عوض کنید. به علاوه می توانید از پنکه برای گردش هوای بیشتر کمک بگیرید.

7-گوشی خود را به برق وصل نکنید، این کار ممکن است مدارهای گوشی تان را بسوزاند و آن را به طور کامل خراب کند.

8-از سشوار برای خشک کردن گوشی تان استفاده نکنید چرا که گرمای بیش از حد ممکن است پلاستیک های دستگاه تان را تغییر شکل بدهد.

نجات و احیا گوشی آب خورده

9-گوشی خیس شده را روی آون توستر یا مایکروفر قرار ندهید چون ممکن است آن را به طور کامل خراب کنید.

نجات و احیا گوشی آب خورده

10-فورا گوشی خود را به مرکز خدمات موبایل برسانید یا با شرکت های تعمیرات موبایل در منزل تماس بگیرید. همیشه بهتر است در این طور موقع به یک تکنیسین خبره برای نجات گوشی خیس شده خود مراجعه کنید تا این که خودتان دست به کار شوید و برای تعمیر آن اقدام کنید.

اگر گوشی شما شدیدا خیس شده باشد یا مدت زمان زیادی را در معرض آب قرار گرفته باشد رطوبت ممکن است برخی از قطعات آن را دچار خوردگی کرده باشد که در این صورت راه حل های بالا کافی نیست. در این حالت باید گوشی شما باز شود و با الکل ایزوپروپیل شسته شود.

پیشگیری بهتر از درمان است!

توصیه ما برای پیشگیری از این اتفاق این است که گوشی تان را با خود به توالت، کنار سینک هنگام ظرف شستن یا نزدیک استخر نبرید و موقعی که به ساحل برای شنا کردن می روید گوشی موبایل خود را نبرید.

افرادی که نمی توانند گوشی شان را از خودشان جدا کنند بهتر است یک کیف محافظ ضد آب موبایل خریداری کنند تا بتوانند موبایل شان را در لب ساحل یا رودخانه یا هر جای دیگر در کنار خود  داشته باشند. 

نظرات خود را درباره این مقاله با دیجیو مارکت به اشتراک بگذارید.

دسته بندی آموزشی موبایل
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

درباره دیجیو مارکت

فروشگاه اینترنتی دیجیو مارکت بستری را فراهم ساخته تا شهروندان عزیز کالاهای مورد نظرخود را با قیمت های مناسب توسط فروشندگان مختلف و بدون مراجعه حضوری از طریق وب سایت و اپلیکیشن دیجیو مارکت فراهم نمایند تا در اسرع وقت به مشتریان عزیز خود برساند.در حال حاضر محصولات این فروشگاه ، کالای دیجیتال میباشد که بزودی دسته بندی های مختلف (کتاب،پوشاک،گل فروشی آنلاین،لوازم آرایشی و بهداشتی،لوازم خانگی و…) اضافه خواهد شد.

مجوز ها

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت